Zemřel Jaromír Sum

Datum: 22.4.2017
Ráno v pátek 21. dubna 2017 zemřel nestor solární techniky a motor rozvoje využití sluneční energie v našich podmínkách.

Jaromír Sum stál u počátků výroby solárních kolektorů v bývalém Československu a do posledních chvil propagoval využívání obnovitelných zdrojů energie s elánem a důsledností, která se dnes už moc nevidí a nenosí. S kolektory začínal v Okresním podniku služeb v Kroměříži již v 70. letech. V roce 1990 založil firmu Ekosolaris, která byla v mnohém průkopnická. Kromě kapalinových plochých kolektorů (Ekostart) se selektivním povlakem se zaměřovala i na vzduchové solární kolektory (Mistral), textilně plastové bazénové absorbéry, ekologické bydlení (domy Octagon), apod. Později své zkušenosti zúročil ve vývojovém programu Cesta Slunce (Via Solis) firmy Vermos, zaměřeném na malé levné systémy na ohřev vody s trubicovými kolektory.

Ruku v ruce však Jaromírovi šlo i o výuku nastupujících generací, šíření povědomí o možnostech využívání energií, které máme denně k dispozici zdarma. Stál u organizace prvních konferencí věnovaných problematice obnovitelných zdrojů a sluneční energie. Zdá se to k neuvěření, ale ta první se uskutečnila již v roce 1975. Dokázal spojovat lidi napříč obory, vyznání a názory. Tradice kroměřížských konferencí, kterou začal, pokračuje dodnes.

V posledních letech se velice angažoval tam, kde mu ještě síly stačily, ve svém městě Kroměříži. Konzultoval spoluobčanům instalace solárních kolektorů a tepelných čerpadel, přesvědčoval a v mnohém přesvědčil i radnici, že obnovitelné zdroje energie mají i v Kroměříži své místo a jsou hodny podpory.

Máme na co navazovat. Jaromír Sum kromě toho, že byl neúnavným propagátorem solární techniky, byl také výborným společníkem, plným radosti a optimismu. Nádherně zpíval a nahlas se smál. Měl mladou mysl a hluboký vztah k Bohu. A byl především dobrým člověkem.

Pohřeb Jaromíra Suma se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna 2017 ve 13h v kostele Panny Marie v Kroměříži.

TM

Více o Jaromírovi Sumovi v článku Ing. Jarmíra Peterky, CSc.

 

Aktuality

14.8.2023

Desatero pro výběr fototermického systému

ČSSE jako součást Komory OZE spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu představila nové…
31.3.2023

Konference Vytápění Třeboň 2023

Prestižní setkání topenářů se uskuteční v prostorách kongresového centra Roháč v Třeboni ve dnech…

více novinek...

TECHNICKÝ SKÚŠOBNÝ ÚSTAV Piešťany, š.p.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Strojírenský zkušební ústav,s.p.

ITC Zlín

Solar Academy